В първото издание на книгата си, превърнала се бързо в бестселър, авторът разглежда много значим социален проблем, какъвто е общуването и преди всичко несполуките в него, с които, за съжаление, мнозина от нас се сблъскат в ежедневието си. Нарцистичната перверзна личност не е чудовище, дошло от друг свят, а винаги „един от нас“, когото лошият пример – преди всичко на родителите, –неправилното възпитание, малтретирането са превърнали в жертва, а после в палач на хората, които са имали нещастието да пресекат …
Нехудожествена литература